Достапни линкови

Постигнат е договор за нова ирачка влада


Претседателот на автономниот курдски регион во Ирак Масуд Барзани изјави дека е постигнат договор за формирање влада меѓу главните политички блокови во земјата со што завршува 8 месечната криза.
Според договорот, Нури ал Малиќи и неговата шиитска алијанса го задржуваат премиерското место. Претседател останува курдот Џалал Талабани. Сунитската Ал Иракија пак го добива местото на Собранискиот спикер.
XS
SM
MD
LG