Достапни линкови

Фуере: Нема промена на политиката на ЕУ кон македонското прашање


Во извешатјот на Европската Комисија стои привременото име на државата Поранешна југословенска Република Македонија и нема никаков обид да се смени политиката до која се држи ЕУ во однос на ова прашање. Ова го изјави денска во Скопје евроамбасадорот Ерван Фуере по прашањето на Претседателот Ѓорѓе Иванов и на пратеници од комисиси за надворешна политика зошто во Извештајот не се користи терминот „ македонски“. Како што јавува макеоднската новикс агенција МИА. пратениците констатирале дека тој термин го има во Извештајот за Албанија при именувањата на тамошното македонско малцинство и дека што никаде не се спомнува македонски народ и македонски јазик, туку формулации како народот на таа држава и јазикот на граѓаните на ПЈРМ, според нив, ЕК директно се става на страната на Грција во спорот за името.
XS
SM
MD
LG