Достапни линкови

Казнети авио компании поради малверзации со цените


Европската комисија казни 11 авио компании со вкупно 800 милиони евра поради малверзации со цените во периодот од 1999-та до 2006-та година. Овие компании ги зголемувале цените за превоз на товар во согласност со поскапувањето на горивото и на таксите, но не ги намалувале кога горивото ќе поевтинело. Најголема казна заработи Ер Франс- КЛМ, во висина од 310 милиони евра, додека Бритиш ервејс ПЛЦ ќе биде казнета со 104 милиони евра.
XS
SM
MD
LG