Достапни линкови

Тадиќ во посета на хрватскиот меморијален центар за војната


Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Хрватска ќе го посети меморијалниот центар посветен на Хрватите, кои беа убиени од Србите за време на војната. Тадиќ ќе положи цвеќе и во близината на Вуковар, каде околу 260 Срби беа егзекутирани и погребани во масовна гробница, откако тие го преземаа градот во ноември во 1991 година за време на војната за независност на Хрватска од Југославија.
XS
SM
MD
LG