Достапни линкови

Земјотрес во Хрватска со сила од 3,2 според Рихтер


Хрватската сеизмолошка служба денеска регистрирала земјотрес со епицентар на околу дваесетина километри југозападно од Загреб, но се уште нема информации за можни штети. Според соопштението, земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, а бил почувствуван и во пошироката околина на Загреб.
Директорот на Хрватската сеизмолошка служба Владо Кук изјави дека може да се очекува во Хрватска да се случат и посилни земјотреси од тој што минатата ноќ и изутрината ја погоди Србија.
XS
SM
MD
LG