Достапни линкови

Чешка ќе испрати уште 185 војници во Авганистан


Долниот дом на Чешкиот Парламент денеска одобри да се приклучат уште 185 војници во мисијата во Авганистан. Чешките трупи во НАТО мисијата ИСАФ се ангажирани за реконструктивни проекти, воени вежби, специјани операции и воздушен транспорт. За сега во Авганистан има 535 чешки војници, со новото зголемување ќе го достигнатат бројот од 720 а до 2012 планирано е да се намали нивниот број на 640. Парламетот денеска одобри и план за постепено повлекување на војниците од Косово.
XS
SM
MD
LG