Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч: Турција неправедно ги обвинува Курдите


„Хјуман Рајтс воч“ објави извештај во кои ја обвинува Турција дека ги злоупотребува законите за борба против тероризам за да ги задуши курдските протести и да фрли во затвор мирни демонстранти, јавуваат новинските агенции.
Еми Синкер автор на извештајот вели дека кога станува збор за курдското прашање , судовите во Турција многу брзо и лесно ја нарекуваат терористичка политичката опозиција.
Во извештајот се наведува дека во името на борбата со тероризмот има широко кршење на правата и слободите.
XS
SM
MD
LG