Достапни линкови

Транспаренси Интернешнал за корумпираноста во светот


Ирак и Авганистан се меѓу најкорумпираните земји во светот, се наведува во денеска објавениот извшетај на Транспаренси Интернешнал. Под нив на табелата е само Сомалија. Најнекорумпирани се Данска, Нов Зеланд и Сингапур. Соединетите држави се на 22 место, најниско во изминативе 15 години.
XS
SM
MD
LG