Достапни линкови

Епидемија на колера му се заканува на главниот град на Хаити


Епидемијата на колера се доближува до главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс. Здравствените власти соопштија дека повеќе од 200 луѓе починаа, а најмалку 2600 се заразени од колера во регионот северно од главниот град.
Властите се загрижени дека епидемијата ќе ги зафати стотиците илјади луѓе што останаа без своите домови во катастрофалниот земјотрес од јануари и сега живеат во кампови во Порт-о-Пренс.
XS
SM
MD
LG