Достапни линкови

Разговори Расмусен - Меркел во Берлин


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска во Берлин разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во АВганистан, против-ракетната одбрана и за односите на Алијансата со Русија. Расмусен изјави дека НАТО ги засилил операциите против талибанците во Авганистан како никогаш досега. Меркел ја поздрави отвореноста на Русија за разговори околу европскиот против-ракетен одбрамбен систем.
XS
SM
MD
LG