Достапни линкови

Украинците сакаат „second hand“ гардероба


Стотици Украинци денеска протестираат пред парламентот во Киев против плановите на владата да забрани увоз на „second hand“, односно користена облека.
Владата планира да воведе закон за забрана на увоз на стари алишта, под изговор дека тоа може да послужи како покритие за шверц и оти понекогаш таквата гардероба содржи опасни хемикалии.
Плановите предизвикаа гнев кај сиромашните Украинци, како и кај оние што работат со продажба на стара гардероба.
XS
SM
MD
LG