Достапни линкови

Обезбеденоста со храна во светот на критично ниво


Владите на земјите од Азија и Пацификот предупредија дека обезбеденоста на светот со храна е на критично ниво и повикаа на зголемено производство за да им се помогне на речиси една милијарда неухранети луѓе во светот. Министрите од земјите членки на Азиско-пацифичка економска соработка(АПЕК) заклучија дека наглото поскапување на храната во 2007 и 2008 година треба да послужи како аларм за долгорочната обезбеденост со храна.
XS
SM
MD
LG