Достапни линкови

Москва против укинување на грузиските визи


Москва ја осуди одлуката на Грузија да ги укине визите за руските граѓани што живеат во Северен Кавказ. Руското министерство за надворешни работи оцени дека таквиот потег е провокација чија цел е поделба и дестабилизација на регионот.
Грузиските власти, пак, велат дека тоа ќе ги продлабочи врските меѓу кавкаските народи.
Грузија ги прекина дипломатските односи со Русија за време на меѓусебната војна во 2008 година.
XS
SM
MD
LG