Достапни линкови

Иранскиот Ајатолах „удри“ врз приватен Универзитет во Техеран


Иранскиот верски лидер Ајатолахот Али Каменеи издал декрет за нелегалност на најголемиот приватен Универзитет во земјата. Универзитетот Азад е упориште на поранешниот Претседател Акбар Хашеми Рафсанџани кој важи за прагматичар и подржувач на опозицијата.
Според декретеот на Каменеи Универзитетот немало да биде ни приватен ни владин, што веројатно значи дека ќе биде под негова контрола.
XS
SM
MD
LG