Достапни линкови

Преиспитување на пресудата на Шљиванчанин


Пред Хашкиот Трибунал ќе биде одржана расправа за вонредното преиспитување на правосилната пресуда на поранешниот офицер на ЈНА Веселин Шљиванчанин, кој е осуден на 17 години затвор поради злосторства врз хрватски заробеници во Вуковар во 1991- та година. Трибуналот ова лето го усвои барањето на одбраната да се преиспита пресудата. Ова е прв случај да се прифати барање за преиспитување на пресуда како последен правен лек.
XS
SM
MD
LG