Достапни линкови

Продажбата на американско оружје на Тајван е проблем за Кина


Кина смета дека американската продажба на оружје на Тајван е најголемата пречка во односите на полето на одбраната меѓу Вашингтон и Пекинг. Кинеското Министерство за одбрана излезе со ваков став по средбата меѓу кинескиот министер за одбрана Лианг Гуангли и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс во главниот град на Виетнам, Ханој. Двајцата министри се сретнаа на маргините на состанокот на Асоцијацијата на држави од југоисточна Азија(АСЕАН).
XS
SM
MD
LG