Достапни линкови

Пребројување на гласовите од парламентарните избори во Киргистан


Во Киргистан се пребројуваат гласовите од парламентарните избори. Гласањето во неделата поминало без поголеми инциденти и без насилство, што не беше случај во Јуни кога се јавија немири меѓу киргистанците и узбекистанците во јужниот дел на земјата. Излезеноста на изборите, според официјални податоци е 57 проценти. Излезеноста во градот Ош, каде летово избија најголемите немири при гласањето, била 66 проценти.
XS
SM
MD
LG