Достапни линкови

Холандскиот десничар, Вилдерс, на суд


Холандскиот крајно-десничарски политичар Герт Вилдерс денеска пред судот во Амстердам се соочува со обвинение за поттикнување верска омраза против муслиманите. До процесот доаѓа во момент кога неговата Партија на слободата се подготвува за соработка во новата владејачка коалиција во Холандија.Дококу биде осуден, Вилдерс може да се соочи со казна затвор од 16 месеци и парична казна од околу 10 илјади евра.
XS
SM
MD
LG