Достапни линкови

Пакистан ќе го деблокира преминот за НАТО кон Авганистан


Амбасадорот на Пакистан во САД Хусеин Хагани, изјави дека Исламабад има намера да повторно да го отвори граничниот премин што се користи за снабдување на НАТО силите во Авганистан откако загриженоста за безбедноста биде надмината.
Пакистан го затвори преминот Торкхам во Кхабер во четвртокот, откако хеликоптери на НАТО убија тројца пакистански војници на пакистанската страна од границата. НАТО соопшти дека хеликоптерите дејствувале во самоодбрана.
XS
SM
MD
LG