Достапни линкови

Украина - Новинар исчезнат поради истражувачки стории


Украинскиот министер за внатрешни работи изјави дека исчезнувањето на новинарот Василиј Климентјев најверојатно е поврзано со истражувачките стории што ги работел. Министерот Анатолиј Мохилов претходно рече дека и безбедносните сили се осомничени за вмешаност во случајот.
Климентјев е исчезнат речиси два месеци. Се претпоставува дека е мртов. Тој беше уредник на мал неделник што пишува за корупција.
XS
SM
MD
LG