Достапни линкови

Тачи ја поздрави одлуката на Сејдиу


Косовскиот премиер Хашим Тачи ја поздравил одлуката на Фатмир Сејдиу да поднесе оставка од местото претседател на Косово, по оценката на Уставниот суд дека го прекршил Уставот извршувајќи ја истовремено и функцијата лидер на Демократскиот сојуз на Косово. По оставката на Сејдиу, должноста претседател на Косово до изборот на нов шеф на државата, ќе ја извршува претседателот на Парламентот Јакуп Красниќи.
XS
SM
MD
LG