Достапни линкови

Пакистан на чело на МААЕ


Пакистан го презема претседавањето со Меѓународната агенција за атомска енергија и покрај тоа што не е потписник на главните меѓународни документи за неширење на нуклеарното оружје. Пакистан е дом на најпознатиот шверцер со нуклеарно оружје што ги снабдува Иран и Северна Кореја.
Пакистан доби подршка од земјите од Блискиот Исток и од Јужна Азија.
XS
SM
MD
LG