Достапни линкови

Престрелки во Нагорно-Карабах


Еден азербејџански војник загина во престрелки на границата со сепаратистичката област Нагорно-Карабах во која живеат Ерменци, соопштија азербејџанските власти. Во последниве неколку месеци повторно се заострува ситуацијата околу оваа област.
Ерменија го подржува отцепувањето на Нагорно–Карабах од Азербејџан. Во војните за оваа област во 90-тите години од минатиот век загинаа околу 30 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG