Достапни линкови

Јапонија не сака да и се извини на Кина


Јапонија по втор пат одби да и се извини на Кина за притворањето на капетан на еден кинески рибарски брод. Јапонскиот премиер Наото Кан рече дека нема намера да се извинува, откако кинеското Министерство за надворешни работи по втор пат побара извинување.
Капетанот на бродот, кој беше ослободен вчера, беше уапсен во близина на спорни острови во Источното Кинеско Море.
XS
SM
MD
LG