Достапни линкови

Сирија го призна уставноти име на Република Македонија


Република Македонија и Сириската Арапска Република, вчера во Њујорк, за време на 65-тото заседание на Генералното собрание на ООН, воспоставија дипломатски односи на амбасадорско ниво.
Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и неговиот сириски колега Валид Ал-Муалем, го потпишаа заедничкото коминике, кое, согласно протоколот на ОН, ќе биде дистрибуирано до сите земји членки.
Сирија е 129-тата земја која официјално го призна уставното име на Република Македонија.
XS
SM
MD
LG