Достапни линкови

Во Франција, штрајкови


Француските синдикати денеска протестираат против плановите на претседателот Никола Саркози да се подигне старосната граница за пензионирање од 60 на 62 години. Организаторите очекуваат на улиците да излезат над два милиона луѓе на скоро 230 демонстрации низ целата земја. Владата вели дека планираните реформи се потребни за да се намали буџетскиот дефицит на земјата.
XS
SM
MD
LG