Достапни линкови

Средба НАТО-Русија во Њујорк


НАТО и Русија денеска ја оджраа клучната средба на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Државната секретарка на САД Хилари Клинтон на средбата побарала преразгледување на договорот за распоред на конвенционално оружје и ограничување на военото присуство во Европа кој датира од Студената војна. Се очекува да се разговара и за прашања поврзани со соработката на НАТО и Русија во Авганистан и за американскиот противракетен одбранбен штит.
XS
SM
MD
LG