Достапни линкови

Хаг незадоволен од српската потрага по Младиќ


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц изјави дека лидерите на Европската унија треба да извршат притисок врз Србија за да го уапси поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ.
Брамерц нагласи дека Белград и натаму не соработува целосно со неговата канцеларија во потрагата по Младиќ, кој меѓу другото, е обвинет и за геноцидот во Сребреница.
XS
SM
MD
LG