Достапни линкови

Талбанците повикуваат на бојкот на изборите во Авганистан


Талибанските бунтовници повикаа на бојкот на парламентарните избори во Авганистан, што ќе се одржат во сабота. Во нивното соопштение се оценува дека гласањето е нелегитимен процес и се закануваат дека ќе превземат мерки за да го спречат. Авганистанските власти ја зајакнаа безбедноста на околу 5 илјади гласачки места и им ветуваат на гласачите дека ќе бидат безбедни. Над 2.500 кандидати се натпреваруваат за 249 места во авганситанскиот парламент.
XS
SM
MD
LG