Достапни линкови

Русија ги "чешла" странските невладини организации


Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека руските истражни органи вршат инспекција во повеќе странски невладини организации во Русија. Притоа, од канцеларијата на московскиот обвинител било барано невладините организации за само неколку часа да достават документи за основањето, статутите, даночните обврски и други материјали. Хјуман Рајтс Воч наведе дека меѓу оние што се под истрага се и Транспаренси Интернешнел како и неколку за зачштита на човековите права.
XS
SM
MD
LG