Достапни линкови

Оставка од функцијата во главната германска банка поради растистички изјави


Членот на бордот на германската Централна Банка, кој предизвика контроверзи со изјавите против еврејските и муслиманските доселеници, си поднесе оставка. Канцеларката Ангела Меркел и претседателот Кристијан Вулф беа меѓу повеќето лидери кои бараа тој да си замине од бордот на Централната Банка поради расистичките коментари.
XS
SM
MD
LG