Достапни линкови

ОБСЕ побара независна истрага за смртта на белоруски активист


ОБСЕ денеска ја повика Белорусија да спроведе независна истрага за мистериозната смрт на познатиот опозициски активист Алех Бебенин, прдупредувајќи дека случајот може да има „застрашувачки ефект“ за медиумите во земјата. Претходно и Европскиот парламент побара независна истрага за смртта на Бебенин.
Тој беше пронајден обесен на неговиот имот во близина на Минск. Обвинителот изјави дека веројатно се работи за самоубиство. Сепак, колегите на Бебенин и активистите за човекови права ги отфрлија ваквите тврдења.
XS
SM
MD
LG