Достапни линкови

Референдум за уставни измени во Молдавија


Молдавците денеска гласаат на референдум за уставни измени, со кои претседателот на државата би се бирал на непосредни избори од граѓаните. Сега претседателот го бира Парламентот.
Со измените треба да се прекине политичката криза во Молдавија. Пратениците не можат да изберат претседател, цела година откако поранешниот комунистички претседател Виктор Воронин се повлече од функцијата. Без претседател, ни еден закон донесен од Парламентот не може да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG