Достапни линкови

Палестинските и израелските лидери на мировни преговори во Вашингтон


Израелските и палестинските лидери изразија подготвеност за склучување на мировен договор за време на преговорите во Вашингтон. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека палестинскиот лидер Махмуд Абас е негов „партнер за мир“. Тој додаде дека дојдено е времето за склучување на траен мировен договор, дополнувајки дека било која идна спогодба меѓу израелците и палестинците мора да ги вклучи безбедносните гаранции кои му се потребни на Израел. Абас, пак, изрази надеж дека мировен договор може да се склучи во рок од една година.

XS
SM
MD
LG