Достапни линкови

Турција претседава со Советот за безбедност на ОН


Турција од денеска го презеде едномесечното ротационо претседавање со Советот за безбедност на ОН.
Како што информира турскиот амбасадор при ОН, за време на своето претседавање во текот на овој месец, Турција ќе раководи со „најмалку две важни заседанија“ на Советот за безбедност - за најновите санкции кон Иран и за мировната мисија на Светската организација во Судан.


XS
SM
MD
LG