Достапни линкови

Најмалку 7 жртви на лизгање на земјиште во Турција


Лизгање земјиште предизвикано од поплави во изминатите два дена во турскиот округ Ризе, североисточна Турција, однесе живот на најмалку седум луѓе.
Речиси целото гратче Гјундогду во црноморскиот округ е под земја како резултат на лизгањето земјиште.
Поради поројните дождови се излеа реката Дегирмендере во Ризе при што се поплавени приземните спратови на некои згради и едно училиште.
XS
SM
MD
LG