Достапни линкови

Молдавија:полицијата заплени 2 килограми ураниум


Молдавскат полицијата запленети речиси два килограми на ураниум-238 од осомничена група на трговците. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи рече дека полицијата уапсила седум шверцери,меѓу кои и поранешни вработени во Министерството за внатрешни работи . Тој рече дека трговцоте се обиделе да ја продадат супстанција за девет милиони евра. Портпаролот изјави дека осомничените имале претходни пресуди за поседување радиоактивни материјали во Молдавија, Русија и Романија
XS
SM
MD
LG