Достапни линкови

Мирни протести „за“ и „ против“ џамија на „граунд Зеро“


Неколку стотици приврзаници и противници на идеата да се изгради џамија во близина на урнатите кули близначки во Њујорк излегле на мирни демонстрации. Противниците на идеата на претседателот Барак Обама пееле патриотски песни и носеле на транспаренти фотографии од насилните напади на исламистичките екстремисти. На само две улици подоле во Менхетен, друга толпа повикувала на толеранција и слобода на религија. Спорот околу изградбата на овој објект на местото каде што се извршени терористички напади на 11 септември 2001-та годнина , доби политичка димензија откакао претседаелот обама го подржи правото на муслиманите да да изградат верски објект. Републиканците остро се спротивставуват на сето ова.
XS
SM
MD
LG