Достапни линкови

Протест на опозицијата во Русија


Руските активисти продолжуваат со плановите да одржат рок концерт во рамки на митингот против градење на автопат низ шумата Кимки, и покрај стравувањата дека може да се судрат со властите. Организаторите велат дека непознати напаѓачи нападнале возила кои ја носеле музичка опрема за настанот, закажан да се одржи на плоштадот Пушкин во центарот на Москва. Властите издале дозвола за митинг но не и за концертот. Утрово бил уапсен член на опозициското движење „Солидарност“ на што се гледа како можно предупредување до организаторите да не се одржи концертот.
XS
SM
MD
LG