Достапни линкови

Кина:запленети 100 тони млеко со меламин


Кинеските власти на северот од земјата заплениле повеќе од 100 тони млеко во прав контаминирано со меламин, објавија денеска државните медиуми. Властите уапсиле и 41 човек поврзани со најновиот скандал со млеко со меламин во Кина. Во 2008-ма година, меламинот во кинеското млеко предизвика смрт кај најмалку шест деца, а околу 300 илјади се соочуваат со здравствени проблеми поради тоа.
XS
SM
MD
LG