Достапни линкови

Мур:да се открие изворот на Викиликс


Филмскиот режисер Мајкал Мур ќе донира 5.000 долари на одбраната на Армијата за да и помогне во тужбата против осомничениот за проток на доверливи информации објавени на интернет порталот Викиликс, за да може човекот да отиде во затвор. Мајкл Мур изјави дека се надева дека јавноста ќе разбере дека Бредли Менинг направил "воени злосторства." Менинг се соочува со 52 години казна затвор ако биде осуден на симнување на класифицирани материјали додека работел како разузнавачки аналитичар во Ирак. Инспекторите велат дека Менинг, исто така е може да е вмешан во објавувањето на 77 илјади тајни досиеја за војната во Авганистан, објавени на порталот Викиликс во јули годинава
XS
SM
MD
LG