Достапни линкови

ФИФА во проверка на руските стадиони


Делегација на светската фудбалска федерација денеска допатува во Русија за да спроведе инспекција на стадионите во земјата на кои би можело да се играат натрпреварите на Мундијалот во 2018-та или во 2022 –та година. Освен Русија кандидатури за организација на Светското првенство во фудбал поднесоа уште 8 земји, меѓу кои Англија и САД. Шефот на делегацијата на ФИФА изјави дека ќе направат објективна и реална проценка . ФИФА на 2 декември ќе ги објави домаќините на Светските првенства кои ќе се одржат во 2018-та и во 2022-та година.
XS
SM
MD
LG