Достапни линкови

Над 20 милитанти убиени во југоисточен Авганистан


Повеќе од 20 исламски милитанти , меѓу кои имало арапски, чеченски и борци од Пакистан се убиени во југоисточен Авганистан, за време на операциија на НАТО и авганистанските сили, соопштуваат од Алијансата. Нападите се насочени кон групата Хагани која се смета за една од најопасните Талибански групи. Тие ја контролираат област Зардан во близина на границата со Пакистан. Операцијата започна на 11 август против десетици бунтовници кои се кријат во планинската област.

XS
SM
MD
LG