Достапни линкови

Турција:пожари по експлозија на нафтовод


Турски пожарникари се борат со пожарите предизвикани од експлозија на нафтоводот Киркук-Џејхан за која се претпоставува дека ја предизвикале бунтовници на Курдската работничка партија. При експлозијата која се случи вчера загинаа двајца луѓе, а еден беше ранет. Поради пожарот е запрен протокот на нафта која доаѓа од Ирак.
XS
SM
MD
LG