Достапни линкови

Уапсен поранешниот премиер на Киргистан


Поранешниот премиер на Киргистан Игор Чудинов е притворен денеска, но обвиненијата се уште се непознати. Од Националната служба за безбедност соопштиле дека тој сам се предал на властите. Чудинов беше премиер од 2007-та до 2009-та кога на власт беше поранешниот претседател Курманбек Бакиев. По премиерската функција Чудинов работеше како шеф во фонд за развој во Киргистан, служба која сега е под истрага за проневера на пари.
XS
SM
MD
LG