Достапни линкови

Зготвениот грав во штипско влезе во Гинис


Штипското село Сарчиево го собори гинисовиот рекорд „Најголем котел со зготвен грав“. Судијата на Гинис Тарика Вара официјално објави дека готвачот Љупчо Гиевски и неговата шест члена екипа го урнаа рекордот во категоријата „Најголем котел со зготвен грав“. Денеска беа зготвени 3.150 литри грав. Досегашниот рекорд го држеа студенти од САД кои зготвиле 1.200 килограми грав.
XS
SM
MD
LG