Достапни линкови

Таџикистан:осудени 10 заговорници за уривање на владата


Судот во Таџикистан осудил 10 луѓе припадници на забранетата исламска група Хиџ-ут Тахрир. Судот соопштува дека десетмината осудени повикувала на насилно уривање на владата, организирање на криминални групи и поттикнување на национална, етничка и верска омраза. Обвинетите добиле од 3 до 15 години казна затвор
XS
SM
MD
LG