Достапни линкови

Талибанците го поздравиле холандското повлекување од Авганистан


Талибанците и честитале на владата на Холандија за претстојните повлекување на нивните војници од Авганистан.Портпаролот на Талибанците за холандски весник изјавил дека срдечно и честитаат за храброста на владата за одлуката. Во Авганистан 4 години беа распоредени 1950 холандски војници. НАТО побара од Холандија за продолжување на мисијата, која почна во 2006 година, од страна на една година до август 2011 година. Во текот на тие 4 години загинаа дваесет и четири холандски војници.
XS
SM
MD
LG