Достапни линкови

Одбиено барањето за израчување на Ганиќ


Судот во Лондон денеска го одби барањето на Србија да го екстрадираат поранешниот член на Претседателството на БиХ Ејуп Ганиќ. Властите во Белград го сомничат за воено злосторство извршено во 1992 година при повлекувањето на една единица на ЈНА од Сараево. По одлуката на судот, предметот треба да биде проследен до британското министерство за внатрешни работи кое донесува одлука за екстрадиција. Одлуката потоа ја потврдува парламентот. Ганиќ беше уапсен во март на аеродромот Хитроу, а врз основа на потерница што ја издаде Србија.
XS
SM
MD
LG