Достапни линкови

Започна седницата на судот за правда за независноста на Косово


Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја започна седницата накое треба да го даде советодавното мислење за тоа дали прогласувањето на независност на Косово е во согласност со меѓународното право На соопштувањето на мислењето присуствувааt министрите за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ и на Косово Скендер Хисени. Мислењето на највисокиот суд на Обединетите нации го соопштува претседателот Хисаши Овада во Хашката палата на мирот.. Расправата пред Меѓународниот суд започна на 1 декември минатата година, а 29 држави веќе го имаат изнесено своето мислење во однос на легалноста на прогласената независност на Косово.
XS
SM
MD
LG